Categories: Bankas, Ziņas Latvijā

Bankas atbrīvojušās no t.s. “čaulas veidojumiem”

Nauda un laiks

Latvijā esošās komercbankas beidzot ir pabeigušas pildīt maija sākumā steidzamības rezultātā Saeimas pieņemtos likumgrozījumus, ar ko tagad papildināts Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likums, kas nosaka, ka 60 dienu (2 mēnešu laikā līdz 30.06.2018.) ir jāpārtrauc sadarbība ar tā saucamajiem “čaulas veidojumiem”, kas neveic nekāda veida saimniecisko darbību, kā arī ir reģistrēti valstīs, kurās nav jāaizpilda un jāiesniedz finanšu gada pārskati. Ņemot vērā FKTK (Finanšu un kapitāla tirgus komisija) pieejamos datus, šajā mirklī no Latvijas finanšu tirgus ir aizpludināti 1,5 mljrd. eiro, ko veidoja “čaulas veidojumu” naudas noguldījumi Latvijas bankās.

Uzticība bankām ir augsta

Pēters Putniņš, FKTK priekšsēdētājs, teic, ka ir pilnīgi un absolūti pārliecināts, ka Latvijas komercbankas paspēs izpildīt jaunos noteikumus līdz termiņa noslēgumam, un “čaulas veidojumi” bankās neuzturēsies ilgāk kā to paredz atjaunotais likums. Ir labi redzams, ka vairums Latvijas banku šo uzdevumu jau ir izpildījušas, taču precīzus ciparus un nekļūdīgus datus var nosaukt vien pēc termiņa noslēgšanās un datu apkopošanas.

Viņš arī atzīmēja, ka papildus banku atbrīvošanai no “čaulas veidojumiem”, Latvijas komercbankas arī aktīvi atbrīvojas no citiem klientiem, kas varētu būt saistīti ar naudas atmazgāšanu. Pašlaik kopā ņemot visu banku, tostarp arī likvidācijas procesā esošo “ABLV Bank”, riskanto noguldījumu kopsumma ir samazinājusies līdz aptuveni 5,1 miljardam EUR. Lai vieglāk saprast iespaidīgo rezultātu, 2015. gada laikā nerezidentu noguldījumi veidoja kopsummu, kas bija lielāka par 12 miljardiem eiro. Līdz šim brīdim riskanto noguldījumu apjoms ir strauji samazinājies līdz vien 28,7%, savukārt no visiem kopējiem naudas noguldījumiem, NVS (Neatkarīgo valstu savienība) valstu rezidentu noguldījumi samazinājušies līdz 6% atzīmei.

Banku paveiktais ir īsts sasniegums

Putniņš teic, ka notikušie naudas atplūdi ir bijuši ārkārtīgi strauji, un tie ir notikuši kontrolēti un zem stingras uzraudzības, un šim procesam ir sekots jau no paša gada sākuma. Viņš atzīmē, ka ir ļoti labi, ka Latvijas finanšu sektora likviditāte ir bijusi gana spēcīga, lai izturētu šādu strauju atplūdumu. Putniņš arī lepojas ar Latvijas banku sniegumu, jo tik viegli, delikāti, klusi un nesāpīgi tik milzīgas naudas summas aizvadīt no valsts finanšu sektora ir patiesi iespaidīgs sasniegums.