Categories: Ziņas Latvijā

Rimšēvičs drīkst izvēlēties aizstājēju, ko iecelt par ECB padomes locekli

Eiropas savienība

Vadoties pēc Eiropas Savienības Tiesas rīkojuma, Ģenerālprokuratūra ir precizējusi drošības līdzekļa noteikumus Ilmāram Rimšēvičam (Latvijas Bankas prezidents, kas apsūdzēts kukuļņemšanā). Tagad Rimšēvičam ir tiesības savu aizstājēju iecelt  par ECB (Eiropas Centrālās bankas) padomes locekli. Šādu informāciju plašākai sabiedrībai sniegusi Aiga Eiduka, Ģenerālprokuratūras preses sekretāre.

“Drošības līdzeklis ir palicis tas pats, kas bija noteikts iepriekš, taču ir ieviests precizējums, ka Rimšēvičs drīkst savu aizstājēju iecelt ECB padomes locekļa amatā,” tā vēstīja Aiga Eiduka.

ECB lūdz pārskatīt lietu

Atkārtota lietas izskatīšana notikusi tādēļ, ka ECB iesniegusi pagaidu noregulējuma pieteikumu, kurā aicina tiesu norīkot Latvijā uz nenoteiktu laiku pārtraukt Rimšēvičam uzlikto aizliegumu veikt Latvijas Bankas vadītāja pienākumus tādā veidā, lai:

  • viņš kā ECB padomes loceklis drīkstētu īstenot pienākumus, kas nav saistīti ar kriminālizmeklēšanu;
  • vai varētu iecelt savā vietā kādu aizstājēju, piešķirot viņam ECB padomes locekļa statusu.

Eiropas Savienības Tiesas vadītāja vietnieks 20.07.2018. ir izdevis norīkojumu par to, lai Latvija veiktu nepieciešamo rīcību, lai līdz mirklim, kad tiks pieņemts un izsludināts galīgais lēmums uzsāktajā lietā, būtu apturēti KNAB (Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs) piespriestie drošības līdzekļi tādā mērā, lai tie neaizliegtu Rimšēvičam savā vietā izvēlēties aizstājēju, ko iecelt ECB padomes locekļa statusā. Pārējā ECB pieteikuma saistībā ar pagaidu izmaiņām drošības līdzeklī daļa ir noraidīta.

Rimšēvičam jāizdod pilnvara par aizstājēju

Kristaps Otersons, Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes priekšnieka vietnieks, informēja, ka, balstoties uz ECB statūtiem, Rimšēvičs kā Latvijas Bankas prezidents ieceļ aizstājēju, kas ieņems viņa vietu ECB padomē. Otersons paskaidroja, ka Latvijas Bankas padome pēc Ģenerālprokuratūras lēmuma par drošības līdzekļu korekcijām Latvijas Bankas vadītājam saņemšanas ir lūgusi Ilmāru Rimšēviču izdot ilga termiņa pilnvaru viņa pārstāvēšanai ECB Padomē. Viņš pieļauj, ka tas būs kāds no profesionāļiem, kurš spēs iespējami ātri un kvalitatīvi iesaistīties ECB padomes procesos un efektīvu lēmumu pieņemšanā. Otersons lēš, ka aizstājējs varētu būt kāda no Latvijas Bankas amatpersonām.